Tuning - ano nebo ne?

Znáte to sami.

Jakmile si přinesete z obchodu domů novou zbraň, tak valná většina z nás ihned po prvotním kochání (a leckdo nestihne ani první střelnici) už přemýšlí, jak by si ji vylepšila, či nějak personalizovala. V dnešní době je již možností opravdu požehnaně a zda-li, případně jak moc si zbraň vytunit, už je opravdu jen o penězích, vkusu a potřebách každého z nás. Nebudeme si nic namlouvat, spousta těchto věcí není zrovna levná záležitost, nicméně každá sranda něco stojí pokud chcete mít svůj vlastní osobitý build, budete holt muset něco obětovat. 

Ale garantuji vám, že výsledek za to rozhodně stojí!

 Někdo možná namítne "proč za to utrácet takový prachy, to zmáknu sám, vždyť co, Čech to kutil"  nicméně ve výsledku (alespoň co jsem měl za ty roky sám možnost vidět) je to bohužel většinou jenom "zbastlený". 

 

Jo, tak takhle to většinou dopadá po "úspěšném" domácím zásahu kutila :(

 Nejednou jsem měl telefonát nebo zákazníka na prodejně, který mi podával torzo zbraně se slovy " Heleďte, já jak sem si doma podbrušoval ten lučík u Glocka, sem to asi trochu přepísk a dostal sem se bruskou tak nějak skrz rám...nešlo by s tím ještě něco udělat?"...jojo jasně, šlo...můžete si to dát třeba na výstavku nebo to hodit po psovi! Ne, teď vážně. Něco ještě skutečně opravit lze, ale většinou jsou na to specializované firmy, nicméně nepočítejte, že to bude v duchu - nemožné na počkání, zázraky do 3 dnů!

 Vylepšení, nebo chcete-li tuning se provádí ze dvou důvodů.

 Buď jsou na trhu šikovné "vylepšováky", které mi pomohou třeba s ovládáním zbraně - lépe vidím mířidla, chci kratší a jemnější spoušť, pro zlepšení úchopu instaluji např. thumb rest (opěrku pro palec), tedy zařízení nebo součástky, které zjednodušují nebo vylepšují funkci jednotlivých dílů (nezřídka je nahrazují), dále je tu spousta příslušenství, které v základu na zbrani nejsou a které vám pomáhají k lepším výkonům.

 No a pak je tu druhá možnost a ta je v případě, že chci mít doma nějakou hodně custom voňavku,  ale to už je spíš pouze vizuální záležitost, kde jsou ve hře různé barvičky jako je např. Cerakote, broušení rámu, skeletonizace (odlehčení závěru nebo prořezání otvorů tak, že je skrz závěr vidět hlaveň), stippling, případně laserování nebo gravírování.

 Poměrně častá je kombinace obojího, kdy za předpokladu, že to udělám v rozumné míře (chápej - někdy méně znamená více), můžu mít opravdu hezkou zbraň, která nejen že dobře vypadá, ale oproti základní sériové zbrani se i ještě mnohem lépe chová při střelbě a mám ji osazenou (pro mě potřebnými) doplňky. 

Určitě si nevzpomenu na všechny, ale pojďme si nejdříve představit alespoň některé produkty z kategorie praktických vylepšováků a příslušenství, které se vám mohou hodit.

Druhá část článku bude věnovaná dizajnu.

 

Mířidla 

Jedna z hlavních komponent, které zákazníci na svých pistolích mění nebo upgradují nejčastěji jsou právě mířidla.

Ať už se jedná o vzhled, nebo nejste spokojeni s materiálem (viz. základní plastová mířidla na Glocku která nejen, že jsou zbytečně široká, ale ještě jsou jak bláto - nic proti Glockům, ale kdo jej máte, jistě mi dáte za pravdu, že základní mířidla jsou vážně tragická) může nastat i situace, kdy má pistole z výroby bohužel takový nástřel, že na základní tovární pevná mířidla to prostě nechodí tam kam má a potřebujete trochu ladit.

Není to často, ale pár takových zbraní se mi do ruky už dostalo.

Pokud tedy nechcete měnit mušku za vyšší a mlátit na střelnici kladívkem z boku do hledí, abyste udělali stranovou korekci, můžete si pomoci jinak.

K tomu slouží tzv. stavitelná mířidla.

Skládají se z mušky (obvykle je vyšší než základní tovární) a výškově a stranově stavitelného hledí.

To se nastavuje pouhým otočením výškového nebo stranového šroubku (na hledí jsou tedy šroubky 2), který je jištěn aretační kuličkou.

Ta zajišťuje krokový posun hledí.

U stavitelných mířidel je třeba dbát na jednu věc.

V 99% případů je třeba koupit skutečně celý set mušky i hledí, jelikož samotná tovární muška nemá potřebnou výšku, které  je zapotřebí při použití v kombinaci se stavitelným hledím.

Tudíž koupím-li pouze stavitelné hledí a budu jej chtít použít v kombinaci s tovární muškou, nedostanu se nikdy na ideální výšku záměrné (tzn. i když budu mít hledí stažené co nejníže to jde, stále mi pistole bude nadstřelovat nad místo kam mířím). 

Existuje samozřejmě i pár výjimek, nicméně týká se to tuším pouze jednoho nebo dvou modelů pistolí, kde toto praktikovat lze, ale berme vždy raději celý set.

Tato mířidla jsou zpravidla vyrobená z kalené ocele a mohou být buď holá bez zvýraznění, zvýrazněna bílými nebo s luminiscenčními tečkami, případně světlovodná.

Ta bývají v několika dostupných barvách jako je např. červená, zelená, méně často už oranžová nebo žlutá.

 

U světlovodných mířidel bych se trochu zastavil, jelikož mnoho zákazníků v tom má trochu zmatek a objednávají si tato mířidla v domnění, že jim budou v noci svítit.

Tak to bohužel není - jak už sám název napovídá, jsou to světlo-vodná mířidla, tedy jen vedou světlo a "rozsvítí" se pouze za předpokladu, že na ně dopadá světelný paprsek (není důležité jestli sluneční, nebo z umělého osvětlení)

 

CZ SHADOW 2, CZ 75 SP-01 SHADOW ADJUSTABLE SIGHT SET WITH FIBER OPTICS RED GREEN 1,5

Ukázka světlovodných stavitelných mířidel pro pistoli CZ Shadow 2 

 

Naopak ve tmě fungují pouze luminiscenční mířidla  - zde jsou tečky podbarveny speciální barvou, kterou je nejprve nutné nasvítit nějakým zdrojem světla (ano to je přesně to samé, co máte třeba i ve vašich hodinkách) a poté nějakou chvíli svítí ve tmě, případně je třeba použít mířidla tritiová, která ve tmě svítí stále.

Životnost mířidel s tritiovými kapslemi je však časově omezena na cca.10 let a už po pár letech začnou slábnout až zcela vyhasnou.  

miridla

Pevná mířidla s tritiovou kapslí

 

Pevná světlovodná mířidla - zde je pouze upgrade standardních pevných mířidel, která jsou navíc opatřena světlovodnými vlákny.

Zajišťují tak rychlejší čtení mířidel.

Zákazníci často volí jinou barvu mušky a jinou barvu hledí, ale toto je značně subjektivní.

Každému se líbí a vyhovuje něco jiného.

GLOCK 17, GLOCK 19, GLOCK 26 FIXED SIGHT SET WITH FIBER OPTICS  GREEN RED 1,5

Pevná mířidla se světlovodným vláknem pro pistoli Glock

 

 

Spouště

Klasické tovární spouště dnes lze nahradit spouštěmi, které jsou buď tvarově přívětivější, případně jsou již plně modifikované.

Místo původní polymerové (v případě polymerových zbraní), tak můžete mít spoušť třeba duralovou nebo ocelovou.

Ke spoušti můžete dokoupit i jiné bicí pružiny, které v kombinaci jiným tělem spouště zajistí hladší, či kratší chod a zjemní odpor spouště.

V případě pistolí CZUB konkrétně modelové řady CZ P-10 jsou již modifikované spouště upravené jako komplet spolu s náhradními pružinami.

Např. u značky Glock se toto řeší tzv. stojinou spouště,  která v kombinaci s lehčími pružinkami také zlehčí odpor spouště.

Samostatný článek o možných typech spouští naleznete ZDE

 

28233503_1920-1920

Modifikované spouště 3.generace pro pistole modelové řady CZ P-10 v různém barevném provedení

 

Vratné pružiny DPM

Speciální vratná pružina určena jako náhrada za tovární vratnou pružinu, která se instaluje do závěru zbraně.

Jedná se o patentovaný výrobek, který se stává z ocelové vodící tyčky a sestavy několika pružin.

Díky těmto pružinám získáte na své zbrani podstatné a citelné snížení zpětného rázu - až 30%
Lepší kontrolu nad zbraní po výstřelu a větší přesnost zásahů
Ochranu závěru a rámu zbraně díky menším rázům
Lepší přesnost dvojstřelů
Zvýšení palebné rychlosti, zbraň se rychleji vrací do „záměrné"
Pro montáž není zapotřebí žádných úprav zbraně
Součásti balení jsou (podle typu) 1-5ks vnějších pružin s odlišnou tuhostí pro optimální vyladění

V našem e-shopu je naleznete ZDE

 

 

dpm-recoil-reduction-spring-system-functionallity

Schéma funkce sestavy vratných pružin DPM

 

products01-1

Ukázka již osazeného závěru touto sestavou pružin

 

Modifikace v oblasti záchytu závěru, vypouštění zásobníku nebo pojistky

Možnost náhrady originálních komponent za vylepšené.

U továrních zbraní jsou tyto díly pro někoho buď malé nebo špatně uchopitelné, proto se dnes vyrábí custom díly v především rozšířené (zvětšené) verzi pro lepší nahmátnutí.

Nemusí jít však pouze o zvětšení, ale někdy postačí jen prostá změna tvaru, která vede ke kýženému výsledku.  

STISKÁTKO VYPOUŠTĚNÍ ZÁSOBNÍKU CZ_SHADOW 2

Rozšířené stiskátko vypouštění zásobníku pro pistole CZ Shadow2 a CZ TS

 

POJISTKA CZ SHADOW 2, CZ 75 TACTICAL SPORTS TYP B

Rozšířená oboustranná pojistka pro pistole CZ Shadow 2 a CZ TS

 

Kompenzátory

Stejně tak jako u dlouhých palných zbraní jsou dnes na vzestupu i kompenzátory pro pistole.

Jedná se o zařízení umístěné na ústí hlavně (podmínkou je bohužel hlaveň se závitem která je určená pro instalaci tlumiče nebo právě kompenzátoru) které slouží podobně jako pružiny DPM ke kompenzaci (tj.snížení) zpětného rázu a zdvihu zbraně (hlavně) po výstřelu.

_vyr_816_stp-prommersberger-pistole-elsa4

Ukázka kompenzátoru na pistoli

 

Thumb rest

Je to vlastně taková opěrka pro palec přední ruky, která se instaluje na rám zbraně.

Díky ní získáte pohodlnější a pevnější úchop zbraně. 

Některé modely zbraní (např. CZ TS, TS2) již mají přípravu přímo na rámu ale tyto opěrky lze instalovat i na polymerové pistole jako je např. CZ P-10 F přes speciální nástavec, který se umisťuje na rail na spodní části rámu zbraně.

 

D22E9D79-7AE0-4A3A-BF07-9CF06A1BED30.jpeg.2994d9c90ecacc5b4464f0063cd4e39a

Thumb rest v červené barvě přímo nad lučíkem

 

Přesné vedení hlavně

Jedná se o vodící ocelový váleček hlavně který se instaluje do přední části závěru zbraně a kterým samotná hlaveň prochází.

Tento váleček je určen na výměnu za původní tovární díl, má však mnohem menší vůle (respektive prakticky žádné) a používá se především na sportovní pistole pro precizní mířenou střelbu.

V současné době máme tyto díly pouze pro zbraně CZ 75, CZ 75B, CZ75 Compact, CZ SP-01 Shadow, CZ Shadow 2, CZ Tactical Sport a CZ TS2.

Díky chybějícím tolerancím je pak sice trochu těžší zbraň rozebrat (vyjmutí hlavně ze závěru) pro potřebu čištění, nicméně produkt je navržen pro přesnou střelbu, nikoli rychlé čištění, tedy svůj účel plní :) 

PŘESNÉ VEDENÍ HLAVNĚ CZ 75, CZ 85, CZ 75 COMPACT

Přesné vedení hlavně pro pistoli CZ 75, CZ 85

 

Střenky a gripy

Jak jsme si již v předchozích článcích řekli, důležitý je především úchop zbraně a i zde je několik vychytávek, které vám k tomu dopomohou.

Na zbraně ze slitiny je v dnešní době už nepřeberné množství různě upravených střenek od různých firem.

 Ať už se jedná o ergonomii, zdrsnění ploch, kombinace materiálů ( používá se dřevo, hliník, mosaz, vlepené korundové gripy) a samozřejmě na výběr je i spousta barev.

U polymerových pistolí sice nejdou střenky vyměnit, ale zde si můžeme pomoci samolepícími gripy, které jednak rozbijí jednolitý rám zbraně, dobře vypadají ale především díky jejich struktuře se vám zbraň bude lépe držet a to i v případě že máte buď mokré nebo hodně zpocené ruce.

Často je u nás kupují majitelé zbraní modelové řady CZ P-10, kterým nevyhovuje originální grip a je pro některé uživatele dle jejich slov až příliš hrubý a řeže je do rukou.

Výhodou je, že tyto gripy můžete nalepit na zbraň bez jakékoli předchozí úpravy originálního profilovaného gripu (jednoduše není třeba výstupky původního gripu na rámu zbraně nijak brousit) - nalepovací grip krásně drží i na nich. 

tn_CZ_75_P_01__CZ_75_COMPACT_ALU_TS_3D_GRIPS___BLUE (1_000

Ukázka dlouhých střenek s vlepeným korundovým gripem od italského výrobce ToniSystem pro pistole CZ 75

 

96-1_nexum-pistol-grip-cz-p-10-c

Ukázka nalepovacího Nexum gripu na pistoli CZ P-10 C 

 

Se střenkami jsou spjaté i  navaděče zásobníků tzv. trychtýře.

Navaděč se instaluje na spodní část zásobníkové šachty kterou tím prakticky rozšiřuje (dělá takový límec) a slouží k rychlejšímu navedení zásobníku do zásobníkové šachty zbraně. 

Tento upgrade se používá především v soutěžní střelbě jako je IPSC, kde střelec krom přesnosti soupeří i s časem a každá vteřina k dobru se počítá.

Pokud chcete mít na zbrani navaděč zásobníku, je třeba počítat se skutečností, že vám zabere nějaké místo na spodní části rámu, čímž se vám zkrátí délka střenek.

 

629462ff5f807081762777

Instalovaný navaděč zásobníku ve stříbrné barvě

 

Je tedy třeba dodržet následující pravidla a to jsou jednak vhodné střenky (potřebujete krátké střenky) - měníte je za stávající dlouhé střenky, které jsou na zbrani už z výroby a dále je potřeba mít i kompatibilní dno zásobníku, jelikož zásobník se standardním dnem nepůjde do takto upravené zbraně zasunout tak, aby ho zachytil záchyt zásobníku.

Výše popsané se týká zbraní ze slitiny, kde se střenky mění.

U polymerových zbraní je třeba k navaděči už pouze kompatibilní zásobníkové dno.

 

tn_CZ_SHADOW_2__CZ_75B___SP_01__CZ_75_P_01___COMPACT_ALU_MAG_PAD__1_5rnd__for_IPSC_Box__

Ukázka zásobníkových den kompatibilních s navaděčem zásobníku

 

 

Svítilny a lasery

Svítilna, případně svítilna s laserem je doplněk, který má také řada střelců na svých zbraních.

Důležité je si říct, jestli toto zařízení na své zbrani skutečně potřebujeme (využíváme pravidelně zbraň v nočních hodinách - mám zákazníka, který po nocích hlídá objekty a tam se mu to skutečně vyplatí), nebo se jedná spíše o dizajnový prvek, který utváří celkový vzhled zbraně.

Mnoho lidí tak v reálu světlo na zbrani využije spíše sporadicky a svítilna slouží jen jako těžítko na railu zbraně.

Prostě mám to na zbrani, protože to je cool a líbí se mi to.

Vzhledem k tomu, že taková zařízení (zvláště pokud jsou v kombinaci s laserem) už celkem lehce mohou přesáhnout hranici 12.000,- je dobré soustředit se pouze na uznávané a kvalitní výrobce.

Rozhodnutí nechám na každém, ale pokud už chci investovat do tohoto zařízení a chci jej plně využívat,  je dobré aby svítilna (svítilna s laserem) splňovala určitá kritéria.

První z nich je výkon, tj. světelný tok.

Samozřejmě čím vyšší, tím lepší.

Na druhou stranu, čím vyšší výkon, tím vyšší spotřeba energie a kratší výdrž baterie.

Zbraňové svítilny začínají na zhruba 100 lm, přičemž jako rozumný kompromis považuji svítilny od 500 lm.

Vzhledem k velikosti celého zařízení, které je určeno přímo pro použití na zbrani je jasné, že jen těžko budeme hledat svítilnu,  která má stejný světelný tok jako ruční svítilny nebo čelovky, z nichž některé už mají 12000 lm nebo také 18000 lm.

 

Užitečnou funkcí, kterou disponují svítilny už téměř všech hlavních výrobců je stroboskop (zdroj přerušovaného - nepravidelně rychle blikajícího světla) jenž slouží k "oslepení a zmatení" pomyslného nepřítele.

Věřte, že takový stroboskop namířený do očí v naprosté tmě je velmi nepříjemná záležitost a jak s oblibou říkám "strobáč už je zbraň sama o sobě"  

 

Chainmail-outside-2

Svítilna Streamlight TLR 8-AG se zeleným laserem

 

Dalším přídavným zařízením na zbrani může být laser, který je buď součástí zbraňové svítilny, ale koupíte i lasery prodávané jako samostatné zařízení (instalují se na rail zbraně) a nedávno jsem viděl i laser kapslový který je součástí vodící tyčky na vratnou pružinu pro zbraně Glock.

Je u něho možnost seřízení paprsku v podobě výškové a stranové korekce (vyjma posledně jmenovaného), jako je tomu např. u kolimátoru a stejně jako kolimátor, laser "nastřelujete" na určitou vzdálenost.

Výhodou je rychlé použití, kde odpadá nutnost míření skrz mířidla nebo kolimátor (není třeba se vůbec věnovat zbrani) a soustředíte se pouze na bod který paprsek laseru vytváří na vzdáleném cíli.

Máte tak během vteřiny ze zbraně doslova ukazovátko :)

Barva laserového paprsku je pak červená nebo zelená.

Z vlastní zkušenosti preferuji laser zelené barvy, jelikož je daleko lépe a na větší vzdálenost viditelný, ale bývá také o dost dražší.

Zbraňové svítilny a lasery naleznete na našem e-shopu ZDE

 

Další vylepšení poskytují např. kolimátory, ale těm už jsem věnoval samostatný článek a nebudu je tudíž dál rozebírat.

 

Tímto se pomalu dostáváme k vizuálnímu (dizajnovému) tuningu.

Personalizace je momentálně trendem prakticky ve všem, zbraní nevyjímaje.

Pojďme si ukázat možnosti úpravy zbraně po vizuální stránce.

 

První z nich je možnost různého barvevného provedení.

Ať už se bavíme o celé zbrani nebo pouze jejích částech (např. barevně odlišené ovládací prvky).

Můžete mít barvy nebo maskování na zbrani, jaké jen si vzpomenete.

Jistě, můžete si zbraň "stříknout" sprejem, ale toto řešení vřele nedoporučuji, dlouho vám totiž nevydrží. :)

Takový barevný nástřik na zbrani musí být hodně odolný, proto se nejčastěji používá speciální nástřik Cerakote.

Jedná se o patentovaný keramický povrch, který se dá nanášet na kovy, polymer i dřevo.

Po aplikaci se nástřik následně ještě vypaluje při zhruba 110-120ᵒ C a je dobré ho pak nechat ještě dalších 24 hodin "dozrát"

Je velmi odolný proti oděrům, korozi, má vysokou chemickou rezistenci a celkovou vysokou pevnost.

 

sig-sauer-p320-pistol-cerakoted-using-midnight-bronze-and-graphite-black

Decentní cerakote na pistoli Sig Sauer P320, použitá kombinace barev Midnight Bronze a Graphite Black

 

951862A0-3489-466C-9E48-B2F23787A85D__94892

Opět Sig Sauer, ale tohle už je trochu divočina - nicméně povedená :)

 

Stippling 

Český překlad by byl asi tečkování, ale ve zdejších luzích a hájích je též označovaný výrazem "dojebání rámu pájkou". 

Ano, takto to skutečně někdy končí - tedy především díky domácím kutilům, o nichž jsem se zmiňoval v úvodu článku a ano, skutečně to provádějí pájkou, což je ukrutný zvěrstvo!

Už jsem měl v ruce pár zbraní "na opravu", kde byly prohulený díry skrz celou stěnu až do zásobníkové šachty, kam pak ani nešel vložit zásobník. (A ne - opravit to vážně už nešlo.)

Stippling se provádí výhradně na polymerových zbraních nejčastěji v oblastech úchopových částí (gripů), za účelem zdrsnění plochy a získání lepšího úchopu.

Jedná se o ruční tavení materiálu vpichy za předem dané teploty.

K tomu slouží tzv. stipplovací sada, což je zjednodušeně trafo (kde lze nastavit teplotu), propojené kabelem se speciálním perem, do kterého se šroubují stipplovací hlavice.

Každá má svůj tvar nebo vzor a jejich kombinace ovlivňuje výsledný efekt obrazce na rámu zbraně. 

Rám zbraně se před tímto úkonem musí připravit tak, že se brousí veškeré výstupky původních továrních gripů do hladka, případně se daná oblast ještě podbrušuje (vlivem vpichů se část materiálu vytlačuje směrem nahoru, tudíž podbroušením - zúžením materiálu v místech následných vpichů se výška materiálu po provedení stipplingu dorovná původní šíři - tj.nevyčnívá nad povrchem)

Teď fakt nevím jestli to bylo srozumitelný - omlouvám se :D

Tato metoda, jelikož se provádí ručně je velmi pracná a časově náročná (na jedné zbrani počítejte třeba i 12-15 hodin) a díky příchodu nových technologií se od ní už pomalu ustupuje.

 

stipl

Ukázka podbroušeného stipplingu na pistoli CZ P-10 C

 

sippling

Jedna z mnoha stipplovacích hlavic a její vzor na rámu zbraně

 

Novinkou je tak laserování neboli gravírování laserem

Toto lze provést taktéž prakticky na všech v současnosti používaných materiálech pro výrobu zbraní.

Výhodou je naprostá preciznost a lze použít jemnější vzory než u stipplingu. 

Laser vám zkrátka dokáže "namalovat" vše!

Na tomto zpracování je asi nejnáročnější naprogramování stroje (grafický návrh) a samotné zpracování už zabere zhruba 20% z celkového času.   

Tato technika se používá na rámech i závěrech zbraní.

 

laser-stipp-logo

 

molon-labe-3-scaled

U obou rámů je použita kombinace laserového gravírování a nástřiku Cerakote 

 

Skeletonizace

Jedná se o jakési obnažení závěru zbraně.

V závislosti na hloubce, se laserem nebo frézou do závěru prořezávají obrazce či otvory dle předchozího grafického návrhu.

Tato úprava je prakticky pouze vizuální a nemá vliv na funkčnost zbraně.

 

Níže pár ukázek hotových buildů. Na závěru je ve všech případech provedena skeletonizace, na rámu laserové gravírování a barevný nástřik Cerakote

19-Hybrid

 

g17-willcom-grip-Final-2-scaled

 

Gank-Stipple2-1-scaled

 

Tak co, už máte vymyšleno jak a čím svou zbraň vytuníte? :)

 

Grizzly