Kolimátory

Dnes se podíváme na kolimátory. 

Jak vůbec kolimátory fungují a jaké výhody nebo nevýhody to přináší?

Nejprve popíšu kolimátory obecně a později se zaměřím především na kolimátory určené pro krátké zbraně.

Kolimátory obecně (tedy i na dlouhé zbraně) se dají rozdělit do několika kategorií.

První rozdělení je díky jejich tvaru pouzdra.

Existují kolimátory otevřené nebo uzavřené, tzv. tubusové. 

 

Otevřený kolimátor

Mezi ně se řadí prakticky všechny kolimátory používané na pistoli.

Jsou menší, lehčí a lze si je představit  jako takové průhledové okénko v rámu.

Poskytují i lepší zorné pole a periferní vidění na rozdíl od kolimátorů tubusových .

Tyto kolimátory se také používají v kombinaci s kolimátorem tubusovým na dlouhých zbraních a to jako další zařízení určené ke střelbě především na kratší vzdálenost.

 

kk_1

Na obrázku je otevřený kolimátor Holosun 507C-GR

 

Tubusový kolimátor

Tubusový kolimátor je robustnější, těžší a je spíše podobný klasickému puškohledu - použití  je určeno výhradně na dlouhé zbraně (jo já vím, že Evo nebo CSV jsou vlastně taky pistole ale nováček prostě ještě neví co je PDW) má oproti otevřenému výhodu možné instalace dalšího příslušenství (krytky čočky, killflash, otevřený kolimátor, apod.) 

 

kk_2

Na obrázku je tubusový kolimátor Trijicon ACOG 4x32 v kombinaci s otevřeným pistolovým kolimátorem Trijicon RMR na naší složené montáži

 

 

Dále dělíme kolimátory z hlediska technologie vyobrazení záměrného bodu a to buď na holografické, prizmatické nebo reflexní 

Ke zobrazení záměrného bodu je nejčastěji využívána tečka (někdy je to i tečka s kroužkem, u některých typů kolimátorů i tzv. osnova)

Tato tečka (záměrný bod) je nejčastěji červená nebo zelená (méně často pak i modrá nebo žlutá).

Její velikost se určuje v úhlových minutách tzv. MOA

1MOA = velikost pomyslného obrazce (tečky) na terči vzdáleném 100m je 2,91cm.

Při umístění terče na kratší vzdálenost se velikost plochy, na kterou se tečka pomyslně promítá úměrně zmenšuje.

Zákazníci volí nejčastěji na své pistole kolimátory se záměrným bodem 2-3 MOA a obvyklý dotaz je "a jak velký kolo mi to na terči udělá na 25 metrů?" 

K tomu lze dojít jednoduchou matikou.

Už dříve jsme si řekli, že 1MOA=2,91cm na 100m, takže pokud mám kolimátor o velikosti záměrného bodu 2 MOA  na 100m (tj.5,82cm), vydělím 4 (viz. 25m) tak dojdu k číslu 1,45cm na 25m.

 

 

Holografické kolimátory

Tyto kolimátory fungují na bázi vyobrazení holografického záměrného bodu laserovým paprskem. 

Mají velmi čistý a jasný obraz. 

Mezi výhody patří skutečnost, že jsou schopny korektně zobrazovat záměrný bod i ve chvíli, kdy máte třeba znečištěné nebo poškozené sklíčko (třeba vám i kus skla chybí).

Další velké plus je to, že holografický kolimátor na rozdíl od např. diodového (reflexního) mohou používat i střelci, kteří mají nějakou oční vadu např. astigmatismus.

Nevýhodou je pak poměrně krátká výdrž baterie a vyšší pořizovací cena.

 

Co je to astigmatismus

Ačkoli tato refrakční vada snižuje zrakovou ostrost a znemožňuje rozeznávání různých detailů, často o ní vůbec nevíme.

Tato vada je způsobena asymetrickým zakřivením rohovky nebo méně často zakřivením přirozených nitroočních čoček.

Zdravá rohovka má pravidelný tvar, je hladká a světlo, které přes ni prochází, se tak lomí ve všech směrech a rovinách stejně.

Při astigmatismu je lomivá plocha oka v jedné rovině více zakřivená než v rovině na ni kolmé.

Světlo dopadající na místa s větším zakřivením se pak lomí jiným způsobem než v místech s menším zakřivením.

A tak místo toho, aby se paprsky světla ze všech směrů spojily do jednoho ohniska na sítnici, vzájemně se míjí a na sítnici se potom projeví jako různě velké a zakřivené plošky.

Nepravidelné zakřivení tak způsobuje nerovnoměrné zaostření, vnímaný obraz může být v jedné rovině rozmazaný, zatímco v druhé rovině ostrý.

Vnímání takového obrazu je nepříjemné a znemožňuje kvalitní vidění.

 

kk_3

Na obrázku holografický kolimátor Vortex Razor AMG UH-1 generace2. 

 

 

Prizmatické kolimátory

Prizmatické kolimátory (prism sights) svůj název dostaly od anglického výrazu pro optický hranol, který je jeho konstrukční součástí.

Tyto kolimátory mají svou konstrukcí nejblíže k puškohledům, a často nabízí zvětšení obrazu.

Také je u nich často záměrný bod vleptaný, takže i poté co vám dojde baterie ho můžete, sic bez přísvitu, nadále používat.

Prizmatický kolimátor je také vhodnou volbou pro střelce s astigmatismem, a to jednak díky tomu, že je vybaven dioptrickou korekcí, kde si můžete zaměřovač přenastavit podle svých potřeb, a také díky vleptanému zaměřovači na který se lidem s astigmatismem lépe ostří.

Nevýhodou jsou pak především větší rozměry, váha, horší zorné pole a menší oční relief.

 

kk_4

 

kk_5

 

 

Reflexní kolimátory

Zde se trochu zastavíme, jelikož tato kategorie kolimátorů je asi nejpopulárnější pro použití na krátké palné zbraně - pistole.

V angličtině známé pod pojmem "red dot sight" (zaměřovač s červenou tečkou).

Současná produkce vyrábí tyto kolimátory o velikosti záměrného bodu 1-8 MOA.

Nejoblíbenější a zároveň nejvíce používaná je velikost 2 MOA.

Hlavní výhodou reflexních zaměřovačů je jejich jednoduchá a kompaktní konstrukce.

Jednoduchost konstrukce také ovlivňuje cenu.

Další velkou výhodou je výdrž baterie.

Díky tomu, že reflexní kolimátor vyzařuje záměrný bod ze světelné diody s nízkým odběrem energie se udává výdrž zaměřovačů v řádech tisíců hodin.

Společně s holografickým zaměřovačem má také výhodu v tom, že má vysokou hodnotu očního reliéfu neboli vzdálenosti výstupní pupily.

To je vzdálenost mezi poslední čočkou okuláru (u red dotu tedy u polopropustného zrcadla) a okem pozorovatele, ve které je pohodlně vidět celý obraz zorného pole.

Někteří výrobci např. Holosun hojně využívají i solární energii (kolimátory jsou na vrchní straně pouzdra opatřeny solárním panelem) a spolu s chytrou funkcí automatického vypínání kolimátoru při nečinnosti tím dokáží prodloužit životnost baterie až na těžko uvěřitelné desetitisíce hodin.

Tato funkce samozřejmě funguje i obráceně, tedy jakmile vezmete zbraň do ruky a čidlo v kolimátoru zaregistruje pohyb, zařízení se opět samo spustí.

Mezi hlavní výhody těchto kolimátorů tedy bezesporu patří dlouhá životnost baterie, lehká konstrukce, kompaktní velikost a příznivá cena.

Nevýhodou je, že tyto reflexní (diodové) kolimátory nemohou používat střelci s nějakou vrozenou oční vadou nebo astigmatismem (obvykle vidí místo ostré tečky rozpitou hvězdičku nebo v horším případě šrafovanou čáru). 

V současnosti pozoruji nový trend a to, že se oproti minulému období, kdy všichni kupovali krátké zbraně pouze s klasickými pevnými mířidly a maximálně je měnili za mířidla světlovodná, začali nyní zákazníci vyžadovat hlavně pistole OR (Optics ready = připravené na kolimátor).

kk_6

Tyto zbraně samozřejmě mají v základu i pevná mířidla (oproti standardním zbraním jsou ovšem mířidla vyšší, právě za účelem kooperace při dodatečném použití kolimátoru), ale navíc mají v zadní části závěru, těsně před hledím vyfrézovanou drážku pro umístění kolimátoru.

Ta bývá už z výroby zakrytá ochranou krytkou, aby nebyl narušen vzhled zbraně a teprve před vlastní instalací pistolového kolimátoru se odejme.

kk_7

Ochranná krytka ze slitiny která se umisťuje na vyfrézovanou drážku na závěru zbraně pro umístění kolimátoru v případě, že používám OR pistoli bez kolimátoru.

 

Vzhledem k tomu, že sám vlastním pistoli s kolimátorem, mám pár osobních postřehů.

Za mě je kolimátor opravdu šikovná pomůcka, která vám podstatně zrychlí a zefektivní střelbu.

Má to ovšem jedno drobné "ale" a to je podmínka dobrého úchopu zbraně a mít nadrillované vypíchnutí zbraně na terč (srovnání mířidel do záměrné) - toto je dobré mít natrénované ještě než se pro kolimátor rozhodnete.

Pokud tohle neovládáte, bude vám chvíli trvat, než tečku v malém průhledovém okénku vůbec najdete,  což je vzhledem k plánovanému použití kolimátoru značně kontraproduktivní.

Z toho vyplývá, že aby vám byl kolimátor ku prospěchu, je třeba mít natrénováno :)

Pokud nemáte dobrý úchop, budou vás trápit hlavně double a triple shoty (dva a více rychlých výstřelů za sebou), protože tam už jste nuceni spoléhat se na úchop a držení zbraně, jelikož v tak krátkém čase se vám zbraň jednoduše nestihne vrátit do záměrné tak, aby jste mohli zkontrolovat tečku přes kolimátor.

Na druhou stranu (nebo alespoň to byl můj případ) vám kolimátor trochu sebere požitek ze střelby, jelikož vám tímto odpadá taková ta radost z míření a následného přesného zásahu, jako je tomu u pevných mířidel, kde si je hezky srovnáte.

Ve zkratce, kolimátor na zbrani je velmi zábavná věc, hodně urychlí míření (nemusíte rovnat mířidla a soustředíte se pouze na tečku) a pokud se chcete posunout někam dál z pevných mířidel a zkusit něco nového, mohu ho vřele doporučit.

Navíc pokud máte kolimec dobře nastřelen a dodržíte výše popsaná pravidla, lítá to tam kam chcete prostě samo :) 

 

Teď něco málo k problematice instalace na zbraň, konkrétně na pistoli

Každý výrobce kolimátoru bohužel používá trochu jiné rozteče při rozmístění šroubů, pomocí kterých je kolimátor připevněn ke zbrani a tedy každý výrobce má jiná specifika na tzv. podkladovou destičku, montáž případně univerzální montáž.

Máme tedy dva možné způsoby jak kolimátor na zbraň uchytit.

 

Podkladová OR destička

Podkladová OR destička (anglicky red dot plate) je první variantou, jak instalovat kolimátor pistoli za předpokladu že vlastníte OR verzi zbraně.

Je to vlastně takový mezikus - podložka, která se instaluje na předem vyfrézovanou drážku pro kolimátor na závěru zbraně a která je přímo určená pro daný typ kolimátoru (nebo výrobce). Vzhledem k tomu, že některé kolimátory např. Trijicon RMR nemají spodní stranu (ano když kolimátor otočíte dnem vzhůru, kouká na vás baterie) je tato destička krom své běžné funkce i jako pojistka proti vniknutí vody do elektroniky kolimátoru. 

K tomu, abychom zjistili, jakou potřebujeme podkladovou destičku nás bude zajímat půdorys kolimátoru (anglicky footprint - volně přeloženo otisk, stopa).

 

kk_8

Footprint kolimátoru Trijicon RMR2

 

Tyto destičky jsou buď dodávány přímo výrobcem kolimátorů, ale v současné době je již mnoho firem vyrábějící tyto destičky samostatně.

Obvykle je přímo u produktu označeno, pro jaký typ kolimátoru je destička určena a zároveň pro jaký typ pistole. 

Někteří výrobci (např. Glock) už dodávají sadu destiček určených na jednotlivé modely a značky kolimátorů přímo se zbraní v případě že kupujete OR verzi zbraně.

Ty jsou bohužel pouze ze slitiny (měkký hliník), tudíž je nutno dodat, že nebývají valné kvality a proto bych raději volil dokoupit ještě destičku sólo, kvalitní - ocelovou, případně už se vyrábí i kvalitní duralové destičky.

Při instalaci jak destičky na závěr, tak samotného kolimátoru na destičku doporučuji závity šroubků podlepit např. modrým Loctitem.

Zamezíte tím nechtěnému povolení šroubků a ztráty nástřelu kolimátoru (nebo aby vám kolimátor ze zbraně ulétl)

Na našem e-shopu naleznete podkladové destičky pro vybrané modely pistolí a vybrané značky kolimátorů  ZDE

kk_9

Jako příklad uvádím obrázek podkladové destičky, která je určená pro pistolové kolimátory Shield RMS/SMS pro zbraň CZ P-10C OR

 

Druhá varianta instalace kolimátoru je určená pro pistole které nejsou OR, tudíž kdo máte doma klasickou zbraň a chcete na ní kolimec, je to volba právě pro vás.

 

Montáž - potažmo univerzální montáž 

Zde, jak je z obrázku níže patrné se jedná také o jakousi "destičku" nicméně všimněte si systému uchycení.

Jelikož na klasické pistoli není frézovaná drážka pro umístění kolimátoru, chytré hlavy vymyslely montáž, kterou instalujete na závěr zbraně do rybiny určené pro hledí.

Ano, toto řešení má jistou nevýhodu v tom, že buď můžete používat pouze kolimátor, nebo pouze mířidla, ale kdo chce kolimátor na klasické zbrani mít, jinou možnost bohužel nemá.

Stejně jako u OR destiček je kompatibilita vázána opět na předem dané modely a výrobce kolimátorů, stejně tak jako na zbraně na které jde tato montáž instalovat.

Je to dáno úhlem a výškou rybiny pro každou zbraň na kterou je montáž určena. 

Existuje ovšem jedna výjimka a ta je již trochu benevolentní.

Na trhu jsou už i tzv. univerzální montáže, které jsou určené současně pro více modelů zbraní a taktéž je můžete osadit vícero značkami a modely kolimátorů.

Zde ale může nastat situace, že tím, že je montáž univerzální, je sice zaručena daná rozteč šroubů pro uvedené kolimátory, nicméně destička nemusí přesně kopírovat footprint vámi zakoupeného kolimátoru a může být v některých případech třeba o trochu větší.

 

Jako příklad možných uchycení pomocí montáže uvedu montáž pro konkrétní model zbraně a konkrétní model kolimátoru a druhý obrázek je univerzální montáž určená pro více modelů zbraní s možností instalace více modelů kolimátorů.

kk_9

Montáž určená výhradně pro kolimátory Shield RMS/SMS pro pistole modelové řady CZ P-10 (mimo P-10M)

 

kk_10

Univerzální montáž určená pro pistole CZ TS 2, CZ 75 Tactical Sports, CZ 75 TS Orange a CZ 75 TS Czechmate pro kolimátory VORTEX VENOM, VORTEX VIPER, LEUPOLD DELTA POINT PRO, SHIELD SMS/RMS(c), SIG SAUER ROMEO 1, BURRIS FAST FIRE, EOTECH MRDS, JPOINT RMD

 

Na našem e-shopu naleznete montáže a univerzální montáže pro vybrané modely pistolí a vybrané značky kolimátorů např. ZDE

 

 

kk_11

Na obrázku již hotová úprava pistole CZ P-10 C OR s kolimátorem Trijicon RMR2, podkladovou OR destičkou a svítlinou s laserem Streamlight TLR-8 AG

 

Grizzly