Spousta začínajících střelců se potýká právě s tímto problémem a dnešní článek je o tom na co se zaměřit, abyste si svou první pistoli vybrali "správně", dělala Vám radost a především plnila účel, pro který jste si ji pořizovali.
Budu tu sdílet především své zkušenosti a postřehy + zkušenosti nebo dotazy zákazníků.
Předem upozorňuji, že se nejedná o žádný návod, ale jen takové shrnutí, aby se začínající střelci mohli trochu zorientovat při výběru své první zbraně.
Samozřejmě z krátkých palných zbraní je mimo pistolí na výběr ještě revolver, ale tím se dnes zabývat nebudeme.
Často se mi na prodejně stává, že přijde zákazník a jednoduše neví co vlastně chce.
To je paradoxně pozitivní, jelikož takový zákazník je otevřen všem možnostem a není fixován pouze na nějaký produkt nebo značku a mnohdy se tak stane, že zcela nadšený odchází s úplně jinou zbraní, než tou, kterou si na první pohled vyhlédl např. na internetu.
Důležité je si hned zpočátku říci na co zbraň chci a jaký účel má plnit.
Mám ji na obranu (skryté nošení)? Je čistě na střelnici? Chci po ní obojí? Hledám něco na mířenou střelbu nebo raději něco na všeobecné využití (dynamická střelba, střelba na poppery, LOS apod.?)
Jakmile si zodpovíte tuto otázku, máte již z části vyhráno protože od toho se odvíjí vše ostatní jako je např. velikost zbraně, váha, použité materiály, možnost tuningu a doplňků.
Ráže
Pistoli dle ráže vybíráme opět v souladu s plánovaným využitím.
Drtivá většina pistolí současné produkce je v nejběžnější a nejrozšířenější ráži 9x19 Luger, druhá nejčastěji používaná je .45ACP
Dále jsou často používané pistolové ráže (opět záměrně vynechávám revolvery) .22LR, 6,35 Browning, 7,65 Browning, 9mm Browning, .40 S&W, .50AE (ta už spíše zřídka - Deserta moc lidí nemá :))
Tedy pokud chci např. pistoli pouze na mířenku na střelnici a chci co nejmenší zpětný ráz a nehodlám ji nosit na sebeobranu - vystačím si klidně i s malorážkovou pistolí ráže .22LR.
Pokud přemýšlím o skrytém nošení volil bych ráži alespoň 9x19 nebo něco obdobně výkonného.
Krátké palné zbraně - pistole můžeme rozdělit do dvou základních skupin a to kohoutové obvykle single nebo single/double action a zbraně s přímoběžným úderníkem (zápalníkem) často označované jako striker fired.
Podrobnější popis rozdílů mezi těmito mechanismy naleznete v tomto článku, nicméně pokud nechcete zbraň nosit vyloženě každý den, je jen na vás jakou variantu zvolíte.
U zbraní které mám na denní nošení bych preferoval spíše strikery, které mají všechny ovládací prvky schované, kohout se vám nezachytává o mikinu nebo svetr a tyto pistole taktéž v základu nemají tzv. bobří ocas, což je výstupek z těla zbraně vedoucí nad hřbetem ruky mezi gripem a závěrem zbraně (to je další místo, kterým si můžete zbraní zachytit o oblečení)
Hodně lidí ještě řeší pojistku - mechanické zajištění zbraně.
Část střelců je v rámci bezpečnosti ochotná skrytě nosit pouze zbraň kohoutovou, kde je pojistka manuální, takže cvaknu a mám zajištěno a druhá část má důvěru ve zbraň jako takovou a nebojí se nosit striker (ten má mimochodem pojistky až 3) nicméně vše je skryto, tudíž zde dle mého názoru u těch bojácnějších vítězí spíš psychologický efekt.
U strikeru se ještě hojně řeší "mám natažený závěr s nábojem v komoře" nebo "mám jen vložený zásobník a v případě potřeby teprve natahuji" - to je mezi střelci celkem rozporuplné téma a oba názorové tábory si dokáží uargumentovat to "svoje".
Hodně se na toto zákazníků vyptávám a valná většina přiznává, že u strikeru "nemá koule" na to, nosit zbraň nataženou s nábojem v komoře.
Z mého pohledu je tato starost zbytečná, protože pokud používám vhodné pouzdro a mám určitý přirozený respekt ke zbrani, nemá se co stát.
Pak tu máme velikost.
Pistole jsou obvykle rozděleny do několika kategorií dle velikosti.
Nejčastěji najdete u zbraní při popisu velikosti názvy jako je full-size, semi-compact, compact, sub-compact a micro.
Pokusím se Vám popsat jednotlivé velikosti:
Full-size
To jsou prakticky ty největší zbraně co se rozměrů týče a tomu samozřejmě odpovídá i váha.
Vycházejí především ze služebních zbraní a požadavků ozbrojených složek.
Postupem času se z nich vyvinuli zbraně sportovní nebo dokonce závodní speciály.
Tyto zbraně nejsou díky jejich velikosti příliš vhodné na skryté nošení a jejich užití je díky "delší záměrné" (délka závěru mezi muškou a hledím) spíše na sportovní střelbu.
Full-size pistole mají velmi dobrý a prostorný úchop, jsou stabilní.
Typičtí zástupci jsou např. Glock 17, CZ P-10F, Sig Sauer X6, CZ Shadow 2, CZ SP-01 Shadow nebo CZ P-09
Semi-compact
Rozměrově o něco menší zbraň, obvykle použití závěru z full-size pistole v kombinaci s gripem (spodní částí zbraně) z kompaktní pistole.
Je to takový přechodový můstek mezi full-size a compactem.
Záchována nejdelší možná záměrná.
Typický zástupce je např. CZ P-10SC
Compact
Zde se už pomalu dostáváme do segmentu pistolí, které jsou vhodné na skryté nošení.
Compact je zbraň střední velikosti, v současné době mezi zákazníky asi nejrozšířenější a nejoblíbenější.
Kombinuje dobrý a stále prostorný úchop pro většinu střelců (chlapi, kdo máte ruce jak lopaty, tak tady už může nastat problém), stále přesnou střelbu s kompaktní velikostí která dovoluje již poměrně komfortní skryté nošení.
Typický zástupce je např. Glock 19, CZ P-10C, HS XDM, CZ P-07, apod.
Sub-compact
Malé zbraně určené primárně na skryté nošení.
U těchto pistolí už často bývá tzv. jednořadý zásobník (náboje jsou v zásobníku srovnány v jedné ose) což má za následek užší profil zbraně, která tak lépe doléhá při nošení k tělu.
Sub-compacty už mají o něco kratší grip, tudíž u průměrné velikosti dlaně už vám obvykle k dokonalému úchopu chybí místo na malíček.
To se samozřejmě nechá "doladit" např. rozšířenou botkou zásobníku, která vám chybějící prostor doplní.
Klasický zástupce v této kategorii je např. HS XDS, CZ P-10S, Glock 26 apod.
Micro
Zde už se dostáváme ke skutečným "prckům".
Toto jsou pistole určené primárně na střelbu na kratší vzdálenost, kde je pro majitele rozhodující především velikost a aby byla zbraň na těle skutečně co nejméně vidět.
Prakticky veškerá produkce je již s jednořadým zásobníkem.
U těchto zbraní, stejně jako u sub-kompaktů je díky krátkému gripu malinko horší úchop a tím pádem i ovladatelnost.
Často se stává, že na prodejně jde taková zbraň zákazníkovi sice pěkně do ruky, nicméně při střelbě se situace již značně mění.
Zbraň je díky své velikosti a váze v ruce trochu divočejší než bývá zvykem např. u compactů.
To píšu především naprostým střeleckým nováčkům, kteří nemají takové zkušenosti se správným úchopem a zpětným rázem zbraně, takže současní majitelé micra, berte to prosím s rezervou (vy už víte jak se chová a jak držet)
Tyto nejmenší zbraně bych začínajícímu střelci jako "úplně první zbraň" spíše nedoporučil.
Mezi zástupce této kategorie patří např. Glock 43, Glock 43X, CZ P-10M
Dále je tu rozdíl v materiálech.
Mohu mít zbraň, která má celou spodní část polymerovou tzv. "plasťáka" nebo "železo", což je zbraň vyrobená ze slitiny a v některých případech i oceli.
Závěr u obou variant bývá taktéž ze speciálních slitin nebo ocele.
Co se týče odolnosti, nemusíte se obávat ani jedné varianty.
Mnozí z vás už jistě tuší, že rozhodující je tu především váha.
Nižší váhu očekávám od pistole kterou tahám téměř celý den, "večer nechci mít vytahanej pásek a bejt z ní udřenej jak soumar", kdežto vyšší váhu toleruji u zbraně, kterou mám spíše uloženou v trezoru a jdu si občas na střelnici "picnout". Tam váhu tedy moc neřeším - i když ruku na srdce, po hodince-hodince a půl na střelnici s takovým CZ Shadow 2 se budou klepat ruce i těm otrlejším.
Ano, samozřejmě nosit se nechá vše a můžete se řídit heslem "tahám, co prdel unese" - viz. kámoš Fidoš, co je schopnej se tahat s Desert Eaglem, kterej mu čumí do půlky stehna, ale věřím, že většina z vás se má rádo a pod pojmem "skryté nošení" si představuje skutečně nošení skryté! :)
Někdo možná namítne - když mám železo, je sice težší, ale oproti plasťáku je mnohem stabilnější.
No není to tak úplně pravda.
Nejdůležitější je především správný úchop zbraně a i u poměrně lehkých zbraní si stabilitu dokážu zajistit i různými "chytrými" doplňky (to bude některý z dalších článků).
Shrnu-li to, každý ať si pořídí co se mu líbí a toto je jen takový základní rozdělovník, aby si i ti, kteří zatím se zbraní nemají vůbec žádné zkušenosti nebo teprve plánují pořídit si zbrojní průkaz a následně svou první zbraň mohli udělat základní představu.
Vidím to tak, že rozumný kompromis je zbraň kompaktní velikosti, jelikož s tou si už na střelnici na rozdíl od sub nebo micra "zablbnete"(ne, tím nemyslím - jsem schopen s tím nastřílet, ale střelbu si opravdu užít) a na rozdíl od full-size zbraní vás z ní po chvíli nebolí ruce (taková TS2 s plným zásobníkem má cca. 1,5kg a zkuste si hodinu v před sebou napnutých rukách držet cihlu).
Chápu argumenty držitelů malých zbraní, že je mají především na skryté nošení a hlavně na obranu, ale je statisticky je dokázáno, že zbraň k ochraně života potřebuji průměrně 1x za život (ano, zde už je rozhodující, zda ji mám nebo ne) kdežto dalších 99,9% času ji mám právě na to blbnutí na střelnici.
Mé doporučení pro nováčky - ať už si koupíte cokoli, se zbraní se snažte maximálně sžít, tudíž drilujte, sušte a hlavně střílejte!
Správný úchop se nevytvoří sám a je to jako se vším - tréninkem a praxí získáte nejvíce.
Grizzly